Dzięki grafice rastrowej można odsłonić wiele kolorów w jednym obrazie i pozwolić na bardziej precyzyjną edycję kolorów. Prezentują one drobniejsze niuanse w cieniu i świetle w wyższych rozdzielczościach.
Jednakże pliki rastrowe, szczególnie pliki o wysokiej rozdzielczości, są bardzo duże. Obrazy wektorowe są skalowalne, więc jedna wersja projektu zawsze będzie działać dla każdej iteracji projektu. Pliki wektorowe są również mniejsze. Jednak obrazy wektorowe nie mogą wyświetlać zdjęć w naturalny sposób, a formaty wektorowe nie są tak dobrze obsługiwane online jak formaty rastrowe.
Kiedy należy wybrać grafikę rastrową lub wektorową?
Dla zdjęć potrzebne są obrazy rastrowe i Adobe Photoshop; dla nagłówków listowych, tekstu, logo i innych prostych elementów graficznych potrzebne są obrazy wektorowe i Adobe Illustrator. Jeżeli nie jesteś do końca pewien, jakiego rodzaju grafiki użyć, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami. Jeśli edytujesz zdjęcia w wielu kolorach, wybierz obrazki rastrowe.
Nauka podstaw projektowania stron internetowych
Jeśli rysujesz coś z ograniczoną liczbą kolorów, wybierz obrazki wektorowe.
Możesz również stworzyć projekt wykorzystujący zarówno zdjęcia i logotypy, jak i oba rodzaje grafik.
Ponadto należy pamiętać, że grafikę wektorową można zawsze z łatwością przekształcić w plik rastrowy. Nie działa to jednak w obie strony. Plik rastrowy zazwyczaj nie może być utworzony jako plik wektorowy.
Co zrobić, jeśli nie jesteś pewien czy jest to plik wektorowy czy rastrowy?
To może wydawać się głupie pytanie, ale tak naprawdę nie jest. Nawet jeśli rozszerzenie pliku sugeruje, że plik jest grafiką wektorową, to może tak nie być; mogła to być grafika rastrowa, która została otwarta w programie Ilustrującym i zapisana, na przykład. Jedynym sposobem, aby się tego dowiedzieć na pewno jest otwarcie pliku i przyjrzenie się z bliska części projektu. Jeśli zobaczymy węzły edycji wektorowej, to potwierdzimy, że jest to grafika wektorowa.