Grafika KomputerowaProjektowanie GraficzneStrony WWW

Grafika Komputerowa od podstaw.

Jesteś nowy w świecie projektowania graficznego? Nie przejmuj się, po przeczytaniu tego tekstu będziesz wiedział o wiele więcej. Zacznijmy od podstaw. Na początek, są dwie kategorie grafiki, o których powinieneś wiedzieć: grafika wektorowa i grafika rastrowa (lub bitmapowa).

Grafika wektorowa wykorzystuje równania matematyczne do rysowania swoich projektów. Są to obliczenia w punktach połączonych liniami lub krzywymi, nazywanymi również ścieżkami wektorowymi, które składają się na różne kształty widoczne w grafice wektorowej.

Umożliwia to skalowanie grafiki wektorowej do dowolnego rozmiaru bez utraty jakości obrazu, jak również zachowanie małego rozmiaru pliku. Typowe formaty plików wektorowych to .svg, .cgm, .odg, .eps i .xml.

Wady i zalety grafiki rastrowej i wektorowej.

Grafika rastrowa (lub bitmapowa) składa się z małych kwadratów zwanych pikselami. Po utworzeniu grafiki rastrowej o określonym rozmiarze (tzn. o stałej liczbie pikseli) nie można jej skalować bez utraty jakości obrazu. Im większa ilość pikseli w obrazie, tym większy rozmiar pliku – są one dodatnio skorelowane, ponieważ komputer musi przechowywać informacje o każdym pikselu. Najczęściej stosowane formaty plików rastrowych to .jpg, .png, .gif, .bmp i .tiff.

Edytory grafiki rastrowej są optymalne do cyfrowej obróbki zdjęć, jako że grafiki rastrowe są w stanie przedstawić lepszą głębię kolorów. Każdy piksel może być jednym z 16 milionów różnych kolorów. Ale jeśli nie pracujesz z cyfrowymi zdjęciami, edytory grafiki wektorowej byłyby najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich innych rodzajów edycji projektu. Szczególnie, że grafika wektorowa jest w stanie być skalowana i manipulowana w dowolnym rozmiarze z zachowaniem przejrzystości.

Istotne jest również, aby wziąć pod uwagę rozmiar pliku. Jeśli szukasz pliku o mniejszym rozmiarze, trzymaj się grafiki wektorowej. Pliki obrazów rastrowych mogą być dość duże, ponieważ komputer musi zapamiętać informacje o każdym pojedynczym pikselu.

Related posts
Strony WWW

Tworzenie stron internetowych - 5 najważniejszych zasad

Korzystanie z pomocy specjalistów od tworzenia stron internetowych to obecnie standard, jeśli…
Read more
Grafika Komputerowa

Co to jest piksel?

Pikselem jest jedna z wielu małych kropek, które składają się na reprezentację obrazu w…
Read more
Grafika KomputerowaProjektowanie GraficzneStrony WWW

Podstawy projektowania stron internetowych

Jeśli kiedykolwiek analizowałeś zasady projektowania stron internetowych, prawdopodobnie znasz…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you. [mc4wp_form id="729"]