Najważniejsze zasady skutecznego projektowania stron internetowych

Istnieje wiele czynników, które wpływają na użyteczność strony internetowej, i nie chodzi tylko o jej formę (jak dobrze wygląda), ale także o funkcjonalność (jak łatwo jest z niej korzystać).  Co zatem sprawia, że strony internetowe są dobrze zaprojektowane? Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych zasad projektowania stron internetowych, które sprawią, że Twoja strona będzie estetyczna, łatwa w obsłudze, angażująca i efektywna.

Nauka podstaw projektowania stron internetowych

  1. Cel

Dobry projekt strony internetowej zawsze odpowiada potrzebom użytkownika. Czy odwiedzający Twoją stronę internetową szukają informacji, rozrywki, pewnego rodzaju interakcji, czy też chcą zawrzeć transakcję z Twoją firmą? Każda strona Twojej witryny musi mieć jasno określony cel, a także spełniać konkretne potrzeby użytkowników Twojej witryny w najbardziej efektywny sposób.

  1. Komunikacja

Ludzie w sieci zazwyczaj szybko potrzebują informacji, dlatego ważne jest, aby komunikować się jasno i sprawić, aby informacje były łatwe do odczytania i strawienia. Niektóre skuteczne taktyki, które należy uwzględnić w projektowaniu stron internetowych to: organizowanie informacji za pomocą nagłówków i podtytułów, używanie punktów kulkowych zamiast długich, wietrznych zdań oraz krojenie wafla.

  1. Krój pisma

Ogólnie rzecz biorąc, czcionki Sans Serif, takie jak Arial i Verdana, są łatwiejsze do odczytania online (czcionki Sans Serif to czcionki o współczesnym wyglądzie bez ozdobnych wykończeń). Idealny rozmiar czcionki do łatwego czytania online to 16px i trzymaj się maksymalnie 3 krojów pisma w maksymalnie 3-punktowym rozmiarze, aby zachować optymalny wygląd.

  1. Kolory

Dobrze przemyślana paleta kolorów może w znacznym stopniu poprawić wrażenia użytkowników. Kolory uzupełniające tworzą równowagę i harmonię. Użycie kontrastowych kolorów dla tekstu i tła ułatwi czytanie na oku. Żywe kolory wywołują emocje i powinny być stosowane oszczędnie (np. w przypadku przycisków i wezwań do działania). Wreszcie, biała przestrzeń / negatywna przestrzeń jest bardzo efektywna w nadawaniu Twojej stronie nowoczesnego i nieskomplikowanego wyglądu.

  1. Zdjęcia

Obraz może wypowiadać tysiąc słów, a wybór odpowiednich obrazów dla Twojej strony internetowej może pomóc w pozycjonowaniu marki i połączeniu się z Twoją grupą docelową. Jeśli nie masz pod ręką wysokiej jakości profesjonalnych zdjęć, rozważ zakup zdjęć stockowych, które podniosą wygląd Twojej strony internetowej. Rozważ również wykorzystanie infografik, filmów i grafik, ponieważ mogą one być znacznie bardziej skuteczne w komunikacji niż nawet najlepiej napisany kawałek tekstu.

  1. Nawigacja

Nawigacja jest o tym, jak łatwo jest ludziom podejmować działania i poruszać się po Twojej stronie. Niektóre taktyki skutecznej nawigacji obejmują logiczną hierarchię stron, korzystanie z okruchów chleba, projektowanie klikalnych przycisków i przestrzeganie „zasady trzech kliknięć”, która oznacza, że użytkownicy będą mogli znaleźć poszukiwane informacje w ciągu trzech kliknięć.

  1. Układy oparte na siatce

Umieszczanie treści losowo na swojej stronie internetowej może skończyć się przypadkowym wyglądem, który jest nieporządny. Układy oparte na siatce układają treść w sekcje, kolumny i pudełka, które układają się w jedną całość i sprawiają wrażenie wyważonych, co prowadzi do lepszego wyglądu strony.

  1. Projekt wzoru „F”

Badania nad śledzeniem wzroku wykazały, że ludzie skanują ekrany komputerów we wzorcu „F”. Większość tego, co ludzie widzą, znajduje się w górnej i lewej części ekranu, a prawa strona ekranu jest rzadko widoczna. Zamiast próbować wymusić na widzu przepływ informacji wizualnych, skutecznie zaprojektowane strony internetowe będą działały z naturalnym zachowaniem czytelnika i wyświetlały informacje w odpowiedniej kolejności (od lewej do prawej i od góry do dołu).

9. Czas załadunku

Wszyscy nienawidzą stron internetowych, które ładują się wiecznie.  Wskazówki dotyczące zwiększenia efektywności ładowania stron obejmują optymalizację rozmiarów obrazów (rozmiar i skala).

10: Przyjazny dla urządzeń przenośnych

Obecnie dostęp do stron internetowych z wielu urządzeń o różnych rozmiarach ekranu jest powszechny, dlatego ważne jest, aby rozważyć, czy Twoja strona jest przyjazna dla urządzeń mobilnych. Jeśli Twoja strona nie jest przyjazna dla urządzeń mobilnych, możesz albo przebudować ją w responsywny układ (oznacza to, że Twoja strona dostosuje się do różnych szerokości ekranu), albo zbudować dedykowaną stronę mobilną (osobną stronę zoptymalizowaną specjalnie dla użytkowników mobilnych). Łatwo jest stworzyć piękną i funkcjonalną stronę internetową, po prostu pamiętając o tych elementach projektu. Czy masz projekt strony internetowej, który wymaga przeglądu lub optymalizacji? A może planujesz stronę internetową i chcesz ją stworzyć od podstaw. Tak czy inaczej, te zasady efektywnego projektowania stron internetowych mogą sprawić, że Twoja strona będzie bardziej wciągająca, użyteczna i zapadająca w pamięć dla odwiedzających.

Previous post Co robi projektant graficzny?
Next post Podstawy projektowania stron internetowych

One thought on “Najważniejsze zasady skutecznego projektowania stron internetowych

Dodaj komentarz