Nauka podstaw projektowania stron internetowych

Kiedy wybierasz się na naukę projektowania stron internetowych, pierwszą rzeczą, o której powinieneś pamiętać jest to, że projektowanie stron internetowych jest bardzo podobne do projektowania druku. Podstawy są takie same. Musisz zrozumieć przestrzeń i układ graficzny, jak posługiwać się czcionkami i kolorami oraz ułożyć je wszystkie razem w taki sposób, aby skutecznie przekazać swój przekaz.

Spójrzmy na kluczowe elementy, które wchodzą w skład projektowania stron internetowych. Jest to dobre źródło informacji dla początkujących, ale nawet doświadczeni projektanci mogą doskonalić swoje umiejętności dzięki tej radzie.

Elementy dobrego projektu

Dobry projekt strony internetowej jest taki sam jak dobry projekt w ogóle. Jeśli rozumiesz, co sprawia, że coś jest dobrym projektem, będziesz mógł zastosować te zasady do swoich stron internetowych.

Najważniejsze elementy w projektowaniu stron internetowych to dobra nawigacja, zwięzłe i efektywne strony, działające linki oraz, co najważniejsze, dobra gramatyka i ortografia. Pamiętaj o tym, dodając kolory i grafikę, a Twoja strona będzie na świetnym początku.

Jak ułożyć stronę internetową?

Wiele osób uważa, że układ strony internetowej jest projektem, i to na wiele sposobów. Layout jest sposobem, w jaki elementy są umieszczone na stronie, jest podstawą dla obrazów, tekstu, nawigacji, itp.

Wielu projektantów decyduje się na wykonanie swoich układów za pomocą CSS. Może być również używany dla elementów takich jak czcionki, kolory i inne niestandardowe style. Pomaga to zapewnić spójne i łatwe do zarządzania funkcje w całej witrynie.

Najlepszą częścią korzystania z CSS jest to, że kiedy musisz coś zmienić, możesz po prostu zwrócić się do CSS i zmieni się on na każdej stronie. Jest to naprawdę zręczne i nauka korzystania z CSS może w końcu zaoszczędzić Ci czasu i sporo kłopotów.

W dzisiejszym świecie online, bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę responsywne projektowanie stron internetowych (RWD). Głównym celem RWD jest zmiana układu strony w zależności od szerokości urządzenia wyświetlającego stronę. Należy pamiętać, że odwiedzający będą oglądać ją na komputerach stacjonarnych, telefonach i tabletach wszystkich rozmiarów, więc jest to ważniejsze niż kiedykolwiek.

Czcionki i typografia

Czcionki są tym, jak twój tekst wygląda na stronie internetowej. Jest to istotny element, ponieważ większość stron internetowych zawiera duże ilości tekstu.

Kiedy myślisz o projektowaniu, musisz zastanowić się nad tym, jak tekst wygląda na poziomie mikro (glifów czcionek, rodziny czcionek itp.), jak również na poziomie makro (pozycjonowanie bloków tekstu oraz dostosowanie wielkości i kształtu tekstu). Na pewno nie jest to tak proste jak wybór czcionki, a kilka wskazówek pomoże Ci zacząć.

Schemat kolorów Twojej strony internetowej

Kolor jest wszędzie. To jak ubieramy nasz świat i jak widzimy rzeczy. Kolor ma znaczenie inne niż tylko „czerwony” czy „niebieski”, a kolor jest ważnym elementem wystroju.

Jeśli się nad tym zastanowić, to każda strona ma swoją kolorystykę. Dodaje on tożsamości marki strony i wpływa na każdą stronę, a także na inne materiały marketingowe. Określenie schematu kolorystycznego jest ważnym krokiem w każdym projekcie i powinno być dokładnie przemyślane.

Dodawanie grafiki i obrazów

Grafika to zabawna część budowania stron internetowych. Jak mówi przysłowie „obraz jest wart 1000 słów” i tak jest również w projektowaniu stron internetowych. Internet jest bardzo wizualnym medium, a przyciągające wzrok zdjęcia i grafika mogą naprawdę zwiększyć zaangażowanie użytkowników.

W przeciwieństwie do tekstu, wyszukiwarki internetowe mają trudności z określeniem, co to za obrazek, jeśli nie podasz im tej informacji. Z tego powodu, projektanci mogą używać atrybutów tagów IMG, takich jak tag ALT, aby zawrzeć w nich te ważne szczegóły.

Oprogramowanie do projektowania stron internetowych

Większość projektantów stron internetowych woli pracować w redakcjach WYSIWYG lub „What You See Is What You Get”. Zapewniają one wizualny interfejs do projektu i pozwalają skupić się mniej na kodowaniu HTML.

Wybór odpowiedniego oprogramowania do projektowania stron internetowych może być wyzwaniem. Wielu projektantów preferuje program Adobe Dreamweaver, ponieważ jest on łatwy w obsłudze i zawiera prawie wszystkie funkcje, których kiedykolwiek będziesz potrzebować. Jest to jednak kosztowne, ale dostępna jest bezpłatna wersja próbna.

Początkujący mogą chcieć zapoznać się z bezpłatnymi lub internetowymi edytorami stron internetowych. Pozwalają one rzucić się w wir projektowania stron internetowych i zbudować kilka niesamowitych stron za niewielką lub żadną cenę.

Previous post Oprawa graficzna gier kasynowych
Next post Wady i zalety grafiki rastrowej i wektorowej.