Grafika Komputerowa

Co to jest piksel?

Pikselem jest jedna z wielu małych kropek, które składają się na reprezentację obrazu w pamięci komputera. jego nazwa pochodzi od  skrótu „pix” oznaczającego element obrazu. Każdy taki element informacyjny nie jest tak naprawdę kropką, ani kwadratem, ale abstrakcyjną próbką.

Piksele w obrazie mogą być reprodukowane w dowolnej wielkości bez pojawienia się widocznych kropek lub kwadratów. Jednak w wielu kontekstach są one reprodukowane jako kropki lub kwadraty i mogą być wyraźnie widoczne, gdy nie są wystarczająco dobre. Intensywność każdego piksela jest zmienna. W systemach kolorów, każdy piksel ma zazwyczaj trzy lub cztery wymiary zmienności, takie jak czerwony, zielony i niebieski, lub cyjan, magenta, żółty i czarny.

Grafika Komputerowa od podstaw.

Jako liczba pikseli w obrazie cyfrowym, używany jest często termin rozdzielczość,  mimo że standardy amerykańskie, japońskie i międzynarodowe określają, że nie powinno się go tak używać, przynajmniej w dziedzinie aparatów cyfrowych. Obraz o rozdzielczości N pikseli o szerokości M może mieć dowolną rozdzielczość mniejszą niż N linii na wysokość obrazu lub N linii telewizyjnych. Jeśli jednak liczbę pikseli określa się jako rozdzielczość, to konwencją jest opisywanie rozdzielczości pikseli zestawem dwóch dodatnich liczb całkowitych, gdzie pierwsza liczba jest liczbą pikselowych kolumn (szerokość), a druga liczbą pikselowych wierszy (wysokość), np. 640 na 480.

Kolejną popularną konwencją jest podawanie rozdzielczości jako całkowitej liczby pikseli w obrazie, zwykle podawanej jako liczba megapikseli, którą można obliczyć mnożąc pikselowe kolumny przez pikselowe rzędy i dzieląc przez jeden milion. Pozostałe konwencje obejmują opisywanie pikseli na jednostkę długości lub pikseli na jednostkę powierzchni, np. pikseli na cal lub na cal kwadratowy. Żadna z tych rozdzielczości pikseli nie jest prawdziwą rozdzielczością, ale są one powszechnie określane jako takie; służą one jako górne granice rozdzielczości obrazu.

Related posts
Grafika KomputerowaProjektowanie GraficzneStrony WWW

Podstawy projektowania stron internetowych

Jeśli kiedykolwiek analizowałeś zasady projektowania stron internetowych, prawdopodobnie znasz…
Read more
Grafika KomputerowaProjektowanie GraficzneStrony WWW

Najważniejsze zasady skutecznego projektowania stron internetowych

Istnieje wiele czynników, które wpływają na użyteczność strony internetowej, i nie chodzi…
Read more
Grafika KomputerowaProjektowanie GraficzneStrony WWW

Co robi projektant graficzny?

Pracuje nad swoim zmysłem wizualnym i dostarcza to, co klient chce osiągnąć w tej roli…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you. [mc4wp_form id="729"]

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *